Johanson Technology Inc. 102S42E510KV4E
102S42E510KV4E picture photo
Mfg. Part Number
102S42E510KV4E
Brief Description
CAP CER 51PF 1KV NP0 1111
Datasheet Download
102S42E510KV4E.pdf
Availability of 102S42E510KV4E
QUANTITY
102S42E510KV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102S42E510KV4E
Internal Part NumberEIS-102S42E510KV4E
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)