Johanson Technology Inc. 102S42E560FV4E
102S42E560FV4E picture photo
Mfg. Part Number
102S42E560FV4E
Brief Description
CAP CER 56PF 1KV NP0 1111
Datasheet Download
102S42E560FV4E.pdf
Availability of 102S42E560FV4E
QUANTITY
102S42E560FV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102S42E560FV4E
Internal Part NumberEIS-102S42E560FV4E
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102S42E560FV4E
Related Links102S42E, 102S42E560FV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
102S42E560FV4E Details Description
Related parts for 102S42E560FV4E
IC ADC 10BIT MPU COMPAT 20-CDIP datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8.4MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN FERRULE MT FOR 60POS RCPT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 6A TSMT6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 1.87 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf