Johanson Technology Inc. 102S42E680FV4E
102S42E680FV4E picture photo
Mfg. Part Number
102S42E680FV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 68PF 1KV NP0 1111
Datasheet Download
102S42E680FV4E.pdf
Availability of 102S42E680FV4E
QUANTITY
102S42E680FV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102S42E680FV4E
Internal Part NumberEIS-102S42E680FV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102S42E680FV4E
Related Links102S42E, 102S42E680FV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
102S42E680FV4E Details Description
Related parts for 102S42E680FV4E
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CV PERIPHERAL PORT 6M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 11POS SCKT datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH DIE datasheet.pdf
CONDUCTIVE TAPE 86-740 25MM WIDE datasheet.pdf
MICRO 51C P 20" RBW NI datasheet.pdf