Johanson Technology Inc. 102S42E6R8BV4E
102S42E6R8BV4E picture photo
Mfg. Part Number
102S42E6R8BV4E
Brief Description
CAP CER 6.8PF 1KV NP0 1111
Datasheet Download
102S42E6R8BV4E.pdf
Availability of 102S42E6R8BV4E
QUANTITY
102S42E6R8BV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 102S42E6R8BV4E
Internal Part NumberEIS-102S42E6R8BV4E
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)102S42E6R8BV4E
Related Links102S42E, 102S42E6R8BV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
102S42E6R8BV4E Details Description
Related parts for 102S42E6R8BV4E
CONN RECEPT 11POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN PLUG DIP 16 POS .100 AU IDC datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 32 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
LS 5.08/07/90 3.5SN GN datasheet.pdf
FIXED IND 3.2UH 8.5A 9.81 MOHM datasheet.pdf
RES 8K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf