API Delevan 103-561HS
103-561HS picture photo
Mfg. Part Number
103-561HS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560NH 590MA 278 MOHM
Datasheet Download
103-561HS.pdf
Availability of 103-561HS
QUANTITY
103-561HS Order Process
Ship out your order
Specifications of 103-561HS
Internal Part NumberEIS-103-561HS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series103
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance560nH
Tolerance±3%
Current Rating590mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)278 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant195MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103-561HS
Related Links103-, 103-561HS Datasheet, API Delevan Distributor
103-561HS Details Description
Related parts for 103-561HS
IC CLOCK SYNTH 50-800MHZ 32-QFN datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 2.7A STRAP datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.16"L X 2.35"W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2812 datasheet.pdf
FLOATSWITCH HORZ .6A NO/NC POLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
Connector Header 11 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf