API Delevan 103-562HS
103-562HS picture photo
Mfg. Part Number
103-562HS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 220MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
103-562HS.pdf
Availability of 103-562HS
QUANTITY
103-562HS Order Process
Ship out your order
Specifications of 103-562HS
Internal Part NumberEIS-103-562HS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series103
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±3%
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq22 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant55MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103-562HS
Related Links103-, 103-562HS Datasheet, API Delevan Distributor
103-562HS Details Description
Related parts for 103-562HS
IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 75CRI 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 1W datasheet.pdf