Illinois Capacitor 103MPW400K
103MPW400K picture photo
Mfg. Part Number
103MPW400K
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 400V AXIAL
Datasheet Download
103MPW400K.pdf
Availability of 103MPW400K
QUANTITY
103MPW400K Order Process
Ship out your order
Specifications of 103MPW400K
Internal Part NumberEIS-103MPW400K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPW
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.571" L (6.50mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103MPW400K
Related Links103MP, 103MPW400K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
103MPW400K Details Description
Related parts for 103MPW400K
RES 0.15 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH SP3T 8MICROPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 2K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RJI CABLE 4XAWG22/7 TRAILING P6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf