Illinois Capacitor 103MWR102K
103MWR102K picture photo
Mfg. Part Number
103MWR102K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 1KV AXIAL
Datasheet Download
103MWR102K.pdf
Availability of 103MWR102K
QUANTITY
103MWR102K Order Process
Ship out your order
Specifications of 103MWR102K
Internal Part NumberEIS-103MWR102K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWR
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.276" Dia x 0.571" L (7.00mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103MWR102K
Related Links103MW, 103MWR102K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
103MWR102K Details Description
Related parts for 103MWR102K
RES ARRAY 3 RES 510 OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24HWQFN datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT SIZE #0 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 12V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 10MM datasheet.pdf
TVS DIODE 240VWM 387VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
ELEC COND CUSH GASKET 500MMX50M datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 120W datasheet.pdf