Illinois Capacitor 103PPA302K
103PPA302K picture photo
Mfg. Part Number
103PPA302K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 3KV AXIAL
Datasheet Download
103PPA302K.pdf
Availability of 103PPA302K
QUANTITY
103PPA302K Order Process
Ship out your order
Specifications of 103PPA302K
Internal Part NumberEIS-103PPA302K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPA
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC750V
Voltage Rating - DC3000V (3kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)54.5 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.472" Dia x 1.339" L (12.00mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103PPA302K
Related Links103PP, 103PPA302K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
103PPA302K Details Description
Related parts for 103PPA302K
TRANSISTOR PWR LDMOS SOT502 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 250MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 PG16 datasheet.pdf
M5 1.2MM PW NPN NC datasheet.pdf