Illinois Capacitor 103PPB102K
103PPB102K picture photo
Mfg. Part Number
103PPB102K
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 1KV RADIAL
Datasheet Download
103PPB102K.pdf
Availability of 103PPB102K
QUANTITY
103PPB102K Order Process
Ship out your order
Specifications of 103PPB102K
Internal Part NumberEIS-103PPB102K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPB
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC630V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103PPB102K
Related Links103PP, 103PPB102K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
103PPB102K Details Description
Related parts for 103PPB102K
IC FPGA 512 I/O 680FBGA datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 16SOIC datasheet.pdf
FRAME FOR CST COAXIAL STRIPPER datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 65MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
FERRITE BEAD 220 OHM .50A 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 3.5A CPH3 datasheet.pdf
RES 430K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf