API Delevan 103R-122G
103R-122G picture photo
Mfg. Part Number
103R-122G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 360MA 740 MOHM
Datasheet Download
103R-122G.pdf
Availability of 103R-122G
QUANTITY
103R-122G Order Process
Ship out your order
Specifications of 103R-122G
Internal Part NumberEIS-103R-122G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series103R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±2%
Current Rating360mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)740 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant130MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103R-122G
Related Links103R, 103R-122G Datasheet, API Delevan Distributor
103R-122G Details Description
Related parts for 103R-122G
IC REG LDO -5.2V 1A TO220AB datasheet.pdf
CABLE TIE REL STD NAT 4.8" datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 6.3A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A TIN .156 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 470PF 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf