API Delevan 103R-181JS
103R-181JS picture photo
Mfg. Part Number
103R-181JS
Brief Description
FIXED IND 180NH 695MA 200 MOHM
Datasheet Download
103R-181JS.pdf
Availability of 103R-181JS
QUANTITY
103R-181JS Order Process
Ship out your order
Specifications of 103R-181JS
Internal Part NumberEIS-103R-181JS
Material - CoreFerrite
Inductance180nH
Tolerance±5%
Current Rating695mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant550MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103R-181JS
Related Links103R-, 103R-181JS Datasheet, API Delevan Distributor
103R-181JS Details Description
Related parts for 103R-181JS
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 20 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 690.9VC AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO214AC datasheet.pdf