API Delevan 103R-183FS
103R-183FS picture photo
Mfg. Part Number
103R-183FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 130MA 5.8 OHM SMD
Datasheet Download
103R-183FS.pdf
Availability of 103R-183FS
QUANTITY
103R-183FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 103R-183FS
Internal Part NumberEIS-103R-183FS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series103R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±1%
Current Rating130mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.8 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant28MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103R-183FS
Related Links103R-, 103R-183FS Datasheet, API Delevan Distributor
103R-183FS Details Description
Related parts for 103R-183FS
SWITCH DIP 10POS HALF PITCH SMT datasheet.pdf
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14SOIC datasheet.pdf
IC SGL SCHMT-TRIG INVERT SOT23-5 datasheet.pdf
TAPE PHOTOGRAPHIC 3/4" X 60YD datasheet.pdf
CABLE ASSY PLUG-IND PLUG RJ45 5M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONTROLLER 2-CAMERA BOX NPN datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SAS CABLE MINI-SAS SFF-8087 MINI datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf