API Delevan 103R-272J
103R-272J picture photo
Mfg. Part Number
103R-272J
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.15 OHM
Datasheet Download
103R-272J.pdf
Availability of 103R-272J
QUANTITY
103R-272J Order Process
Ship out your order
Specifications of 103R-272J
Internal Part NumberEIS-103R-272J
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±5%
Current Rating290mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.15 Ohm Max
Q @ Freq24 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant77MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103R-272J
Related Links103R, 103R-272J Datasheet, API Delevan Distributor
103R-272J Details Description
Related parts for 103R-272J
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 600V 300A NF SER datasheet.pdf
KIT MCU PROBE SET datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FUSE RK-5 175 A 600 AC/DC datasheet.pdf