API Delevan 103R-273J
103R-273J picture photo
Mfg. Part Number
103R-273J
Brief Description
FIXED IND 27UH 120MA 6.9 OHM SMD
Datasheet Download
103R-273J.pdf
Availability of 103R-273J
QUANTITY
103R-273J Order Process
Ship out your order
Specifications of 103R-273J
Internal Part NumberEIS-103R-273J
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±5%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.9 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant22MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103R-273J
Related Links103R, 103R-273J Datasheet, API Delevan Distributor
103R-273J Details Description
Related parts for 103R-273J
RES SMD 64.9OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC I/O PORT 16BIT 24TSSOP datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 240V 5A datasheet.pdf