Honeywell Sensing and Productivity Solutions 103SR13A-10
103SR13A-10 picture photo
Mfg. Part Number
103SR13A-10
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Brief Description
103SR MAG OPERATED CYL HALL SW
Datasheet Download
103SR13A-10.pdf
Availability of 103SR13A-10
QUANTITY
103SR13A-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 103SR13A-10
Internal Part NumberEIS-103SR13A-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Series103SR
Output TypeDigital, Open Collector
TypeHall Effect Switch
Actuator MaterialMagnet
Termination StyleWire Leads
Frequency-
Voltage - Supply4.5 V ~ 24 V
Must Operate49.5mT
Must Release20mT
FunctionSwitch
Package / CaseCylinder, Threaded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103SR13A-10
Related Links103SR, 103SR13A-10 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
103SR13A-10 Details Description
Related parts for 103SR13A-10
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X18 20NS 128QFP datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO220AB datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
160MM BOARD SECURING SNAP IN datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 10POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA 6XDFN datasheet.pdf