Honeywell Sensing and Productivity Solutions 103SR13A-16
103SR13A-16 picture photo
Mfg. Part Number
103SR13A-16
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Brief Description
103SR MAG OPERATED CYL HALL SW
Datasheet Download
103SR13A-16.pdf
Availability of 103SR13A-16
QUANTITY
103SR13A-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 103SR13A-16
Internal Part NumberEIS-103SR13A-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules)
Series103SR
Output TypeDigital, Open Collector
TypeHall Effect Switch
Actuator MaterialMagnet
Termination StyleWire Leads
Frequency-
Voltage - Supply4.5 V ~ 24 V
Must Operate49.5mT
Must Release20mT
FunctionSwitch
Package / CaseCylinder, Threaded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)103SR13A-16
Related Links103SR, 103SR13A-16 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
103SR13A-16 Details Description
Related parts for 103SR13A-16
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 10000UH datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 15A TO247AD datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO214AB datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 1POS .187 YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A SOT25 datasheet.pdf