Illinois Capacitor 104MKP275KD
104MKP275KD picture photo
Mfg. Part Number
104MKP275KD
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 310VAC RADIAL
Datasheet Download
104MKP275KD.pdf
Availability of 104MKP275KD
QUANTITY
104MKP275KD Order Process
Ship out your order
Specifications of 104MKP275KD
Internal Part NumberEIS-104MKP275KD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.445" (11.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)104MKP275KD
Related Links104MK, 104MKP275KD Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
104MKP275KD Details Description
Related parts for 104MKP275KD
MOSFET N-CH 500V 2.5A D2PAK datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.75W HOOK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.18A SOT23-5 datasheet.pdf
IC TXRX DIFF RS485/422 8-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 2W SMBG datasheet.pdf