Illinois Capacitor 104MPR630K
104MPR630K picture photo
Mfg. Part Number
104MPR630K
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 630V RADIAL
Datasheet Download
104MPR630K.pdf
Availability of 104MPR630K
QUANTITY
104MPR630K Order Process
Ship out your order
Specifications of 104MPR630K
Internal Part NumberEIS-104MPR630K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)104MPR630K
Related Links104MP, 104MPR630K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
104MPR630K Details Description
Related parts for 104MPR630K
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC 3-TO-1 DVI/DMI SWITCH 80-TQFP datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
4W BASE=5000 48VDC F datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 9POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf