API Delevan 105-103FS
105-103FS picture photo
Mfg. Part Number
105-103FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 130MA 5.6 OHM SMD
Datasheet Download
105-103FS.pdf
Availability of 105-103FS
QUANTITY
105-103FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 105-103FS
Internal Part NumberEIS-105-103FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series105
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance10µH
Tolerance±1%
Current Rating130mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.6 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant38MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105-103FS
Related Links105-, 105-103FS Datasheet, API Delevan Distributor
105-103FS Details Description
Related parts for 105-103FS
CONN FORK INSUL 12-10 AWG #10 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf