API Delevan 105-182HS
105-182HS picture photo
Mfg. Part Number
105-182HS
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 250MA 1.5 OHM
Datasheet Download
105-182HS.pdf
Availability of 105-182HS
QUANTITY
105-182HS Order Process
Ship out your order
Specifications of 105-182HS
Internal Part NumberEIS-105-182HS
Material - CoreIron
Inductance1.8µH
Tolerance±3%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105-182HS
Related Links105-, 105-182HS Datasheet, API Delevan Distributor
105-182HS Details Description
Related parts for 105-182HS
CONN HEADER RTANG 7POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN LOW PRO 22 POS 156X200C/L datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 16POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO218AB datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
TV 100C 100#22D SKT RECP datasheet.pdf
LED COB 3000K 80CRI 36V SMD datasheet.pdf