API Delevan 105-272FS
105-272FS picture photo
Mfg. Part Number
105-272FS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 220MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
105-272FS.pdf
Availability of 105-272FS
QUANTITY
105-272FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 105-272FS
Internal Part NumberEIS-105-272FS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series105
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance2.7µH
Tolerance±1%
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant68MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105-272FS
Related Links105-, 105-272FS Datasheet, API Delevan Distributor
105-272FS Details Description
Related parts for 105-272FS
DIODE GEN PURP 800V 400A DO205AB datasheet.pdf
BLK DUST COVER FOR T90N SERIES datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 100UF 50V X7R 20DIP datasheet.pdf
KIT DESIGN IRS20957S/IRF6645 datasheet.pdf
PLUG IN UNIT FOR LSX 4N STD TEMP datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf