API Delevan 105-561FS
105-561FS picture photo
Mfg. Part Number
105-561FS
Brief Description
FIXED IND 560NH 460MA 450 MOHM
Datasheet Download
105-561FS.pdf
Availability of 105-561FS
QUANTITY
105-561FS Order Process
Ship out your order
Specifications of 105-561FS
Internal Part NumberEIS-105-561FS
Material - CoreIron
Inductance560nH
Tolerance±1%
Current Rating460mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant163MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105-561FS
Related Links105-, 105-561FS Datasheet, API Delevan Distributor
105-561FS Details Description
Related parts for 105-561FS
CONN RCPT .100" 20POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 10V 6.0KHZ PANEL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 42 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 12A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 7.2UH 1.35A 78 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 262MA 2.9 OHM SMD datasheet.pdf