API Delevan 105-562KS
105-562KS picture photo
Mfg. Part Number
105-562KS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 170MA 3.3 OHM
Datasheet Download
105-562KS.pdf
Availability of 105-562KS
QUANTITY
105-562KS Order Process
Ship out your order
Specifications of 105-562KS
Internal Part NumberEIS-105-562KS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series105
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating170mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.3 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant47MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105-562KS
Related Links105-, 105-562KS Datasheet, API Delevan Distributor
105-562KS Details Description
Related parts for 105-562KS
CAP ALUM 220UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 430 OHM 1206 datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.31V SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TOOLING WASHER datasheet.pdf
SPR MATE BTTM TEST PLG JUMPER AS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
OPROBE X1/X10/R 200MHZ HIPRO 1.2 datasheet.pdf