Illinois Capacitor 105MABA02KHS
105MABA02KHS picture photo
Mfg. Part Number
105MABA02KHS
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 600V RADIAL
Datasheet Download
105MABA02KHS.pdf
Availability of 105MABA02KHS
QUANTITY
105MABA02KHS Order Process
Ship out your order
Specifications of 105MABA02KHS
Internal Part NumberEIS-105MABA02KHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMAB
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.788" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105MABA02KHS
Related Links105MAB, 105MABA02KHS Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
105MABA02KHS Details Description
Related parts for 105MABA02KHS
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERMINAL BLK DIN SS6 TS32 KRG BN datasheet.pdf
CABLE TIE 2PIECE 15.0" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 12A DPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
SWITCH SAFETY ROLLER LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf