Illinois Capacitor 105MKP275KG
105MKP275KG picture photo
Mfg. Part Number
105MKP275KG
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 310VAC RADIAL
Datasheet Download
105MKP275KG.pdf
Availability of 105MKP275KG
QUANTITY
105MKP275KG Order Process
Ship out your order
Specifications of 105MKP275KG
Internal Part NumberEIS-105MKP275KG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package308
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.681" (17.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105MKP275KG
Related Links105MK, 105MKP275KG Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
105MKP275KG Details Description
Related parts for 105MKP275KG
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EDGECARD 120POS .050 PCI32 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES NET MULT OHM 13SIP datasheet.pdf
508 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.00 MHZ 8.0PF SMD datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 4CIRC .437 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf