Illinois Capacitor 105MWR250K
105MWR250K picture photo
Mfg. Part Number
105MWR250K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 250VDC AXIAL
Datasheet Download
105MWR250K.pdf
Availability of 105MWR250K
QUANTITY
105MWR250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 105MWR250K
Internal Part NumberEIS-105MWR250K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWR
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)1.415 Ohm
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.413" Dia x 1.063" L (10.50mm x 27.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105MWR250K
Related Links105MW, 105MWR250K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
105MWR250K Details Description
Related parts for 105MWR250K
SWITCH SLIDE DP3T 100MA 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LENS OSRAM DRAGON/DRAGON+ datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 50ppm 12.5pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 22.05V 1KA 1812 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf