Illinois Capacitor 106CKE200M
106CKE200M picture photo
Mfg. Part Number
106CKE200M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
106CKE200M.pdf
Availability of 106CKE200M
QUANTITY
106CKE200M Order Process
Ship out your order
Specifications of 106CKE200M
Internal Part NumberEIS-106CKE200M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKE
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)24.868 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current91mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)106CKE200M
Related Links106CK, 106CKE200M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
106CKE200M Details Description
Related parts for 106CKE200M
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100 R/A 30AU datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 40W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 3.1UH N92 datasheet.pdf