Illinois Capacitor 106CKE450MLU
106CKE450MLU picture photo
Mfg. Part Number
106CKE450MLU
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
106CKE450MLU.pdf
Availability of 106CKE450MLU
QUANTITY
106CKE450MLU Order Process
Ship out your order
Specifications of 106CKE450MLU
Internal Part NumberEIS-106CKE450MLU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKE
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)33.157 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)106CKE450MLU
Related Links106CKE, 106CKE450MLU Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
106CKE450MLU Details Description
Related parts for 106CKE450MLU
CAP CER 1.5PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 31V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 28-31AWG TAB TWST datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
KNIFE PRECISION LIGHT DUTY BULK datasheet.pdf
WIRE CONN 750/JUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf