Cornell Dubilier Electronics 106K100CS4
106K100CS4 picture photo
Mfg. Part Number
106K100CS4
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 100VDC 14DIP
Datasheet Download
106K100CS4.pdf
Availability of 106K100CS4
QUANTITY
106K100CS4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 106K100CS4
Internal Part NumberEIS-106K100CS4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesCapstick® CS
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolymer, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)15.3 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP
Size / Dimension0.995" L x 0.500" W (25.30mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.252" (6.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)106K100CS4
Related Links106K1, 106K100CS4 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
106K100CS4 Details Description
Related parts for 106K100CS4
CONN HOUSING 35PS .100 SGL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
15W 2X 12V DC INPUT 60-150V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN REV 400V 150A DO205AA datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 53MM datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 20C SHLD 300V datasheet.pdf