Illinois Capacitor 106MHBS55K2JA
106MHBS55K2JA picture photo
Mfg. Part Number
106MHBS55K2JA
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 1KV RADIAL
Datasheet Download
106MHBS55K2JA.pdf
Availability of 106MHBS55K2JA
QUANTITY
106MHBS55K2JA Order Process
Ship out your order
Specifications of 106MHBS55K2JA
Internal Part NumberEIS-106MHBS55K2JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package93
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6.3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)106MHBS55K2JA
Related Links106MHB, 106MHBS55K2JA Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
106MHBS55K2JA Details Description
Related parts for 106MHBS55K2JA
CONN RCPT 10.16 6POS DUAL KEY-XY datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1.5% 8-UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf