Illinois Capacitor 106PHC250K
106PHC250K picture photo
Mfg. Part Number
106PHC250K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 250VDC AXIAL
Datasheet Download
106PHC250K.pdf
Availability of 106PHC250K
QUANTITY
106PHC250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 106PHC250K
Internal Part NumberEIS-106PHC250K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHC
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.945" Dia x 1.339" L (24.00mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)106PHC250K
Related Links106PH, 106PHC250K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
106PHC250K Details Description
Related parts for 106PHC250K
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming Signage 8-SOIC-EP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 20 CONTAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 50POS THRUHL datasheet.pdf