Illinois Capacitor 106PHC250K
106PHC250K picture photo
Mfg. Part Number
106PHC250K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10UF 250VDC AXIAL
Datasheet Download
106PHC250K.pdf
Availability of 106PHC250K
QUANTITY
106PHC250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 106PHC250K
Internal Part NumberEIS-106PHC250K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHC
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.945" Dia x 1.339" L (24.00mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)106PHC250K
Related Links106PH, 106PHC250K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
106PHC250K Details Description
Related parts for 106PHC250K
IC SWITCH SPDT 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 4.8V 65MA TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC PWR AMP MMIC 2W 32SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf