Illinois Capacitor 106SML050MD5
106SML050MD5 picture photo
Mfg. Part Number
106SML050MD5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
106SML050MD5.pdf
Availability of 106SML050MD5
QUANTITY
106SML050MD5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 106SML050MD5
Internal Part NumberEIS-106SML050MD5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSML
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)19.894 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current41mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)106SML050MD5
Related Links106SML, 106SML050MD5 Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
106SML050MD5 Details Description
Related parts for 106SML050MD5
FIXED IND 12NH 320MA 450 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123 datasheet.pdf