Illinois Capacitor 106SVH025MCR
106SVH025MCR picture photo
Mfg. Part Number
106SVH025MCR
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
106SVH025MCR.pdf
Availability of 106SVH025MCR
QUANTITY
106SVH025MCR Order Process
Ship out your order
Specifications of 106SVH025MCR
Internal Part NumberEIS-106SVH025MCR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSVH
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)26.53 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)106SVH025MCR
Related Links106SVH, 106SVH025MCR Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
106SVH025MCR Details Description
Related parts for 106SVH025MCR
IC XDCP 32-TAP 10K 3WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
H48-2 SHEET 150X150X0.2MM datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 6A 60W DPAK datasheet.pdf