| Internal Part Number | EIS-106TTA350M | |
| Standard Package | 100 | |
| Series | TTA | |
| Packaging | Bulk | |
| Capacitance | 10µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 350V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 33.157 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Type | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 100mA | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.512" Dia x 1.024" L (13.00mm x 26.00mm) | |