Illinois Capacitor 107PUM016M
107PUM016M picture photo
Mfg. Part Number
107PUM016M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V THRU HOLE
Datasheet Download
107PUM016M.pdf
Availability of 107PUM016M
QUANTITY
107PUM016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 107PUM016M
Internal Part NumberEIS-107PUM016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPUM
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.653 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current95mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)107PUM016M
Related Links107PU, 107PUM016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
107PUM016M Details Description
Related parts for 107PUM016M
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
SWTCH 16A SHORT HINGE ROLLER LEV datasheet.pdf
RES SMD 7.32 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
BOARD DEV FOR EPC8009 65V EGAN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf