Illinois Capacitor 107RSS035M
107RSS035M picture photo
Mfg. Part Number
107RSS035M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V THRU HOLE
Datasheet Download
107RSS035M.pdf
Availability of 107RSS035M
QUANTITY
107RSS035M Order Process
Ship out your order
Specifications of 107RSS035M
Internal Part NumberEIS-107RSS035M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRSS
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.989 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)107RSS035M
Related Links107RS, 107RSS035M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
107RSS035M Details Description
Related parts for 107RSS035M
TRANS NPN 30V 3A TO-126 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC DUAL COMPL PAIR W/INV 14TSSOP datasheet.pdf
DRAFTING TAPE .125" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
DSUB 3WK3 F SOD G KEYED INS datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 12V WT FLAT GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
PLATE DRAG LOCATOR datasheet.pdf
GUIDE CM7098 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf