Illinois Capacitor 107RZM050M
107RZM050M picture photo
Mfg. Part Number
107RZM050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V THRU HOLE
Datasheet Download
107RZM050M.pdf
Availability of 107RZM050M
QUANTITY
107RZM050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 107RZM050M
Internal Part NumberEIS-107RZM050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZM
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.989 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current325mA
Impedance1.05 Ohm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)107RZM050M
Related Links107RZ, 107RZM050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
107RZM050M Details Description
Related parts for 107RZM050M
IC REG BOOST ADJ 1.2A 8MLF datasheet.pdf
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 6.7A 20.6 MOHM datasheet.pdf
TOOL INSERTION MS90455-0 datasheet.pdf
RES 33K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf