Illinois Capacitor 107SML025M
107SML025M picture photo
Mfg. Part Number
107SML025M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
107SML025M.pdf
Availability of 107SML025M
QUANTITY
107SML025M Order Process
Ship out your order
Specifications of 107SML025M
Internal Part NumberEIS-107SML025M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSML
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.653 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current145mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.248" (6.30mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)107SML025M
Related Links107SM, 107SML025M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
107SML025M Details Description
Related parts for 107SML025M
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
TRANSISTOR RF 20W GAAS NI-360 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 535MA 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 51PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 14POS datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
EEX 12V DC SOL VLV W-MOM MO, W-C datasheet.pdf