| Internal Part Number | EIS-107SML035M | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Series | SML | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.321 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Type | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 120mA | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.307" (7.80mm) | |
| Surface Mount Land Size | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) | |