Illinois Capacitor 107TLS016M
107TLS016M picture photo
Mfg. Part Number
107TLS016M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V AXIAL
Datasheet Download
107TLS016M.pdf
Availability of 107TLS016M
QUANTITY
107TLS016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 107TLS016M
Internal Part NumberEIS-107TLS016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTLS
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.653 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia x 0.630" L (8.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)107TLS016M
Related Links107TL, 107TLS016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
107TLS016M Details Description
Related parts for 107TLS016M
IC Z8 MCU OTP 16K 44PLCC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 58POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 20% 8-USOP datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 4.221K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 75W datasheet.pdf
SU 10.16HP/08/90F 3.5AG BK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf