Illinois Capacitor 107TTA010M
107TTA010M picture photo
Mfg. Part Number
107TTA010M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V AXIAL
Datasheet Download
107TTA010M.pdf
Availability of 107TTA010M
QUANTITY
107TTA010M Order Process
Ship out your order
Specifications of 107TTA010M
Internal Part NumberEIS-107TTA010M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTTA
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.9789 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia x 0.512" L (6.30mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)107TTA010M
Related Links107TT, 107TTA010M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
107TTA010M Details Description
Related parts for 107TTA010M
JUMPER-H1505TR/A3049R/H1505TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 510K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 12AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 (5 + 4 Power) Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf