Illinois Capacitor 107ULR035MGU
107ULR035MGU picture photo
Mfg. Part Number
107ULR035MGU
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 100UF 20% 35V T/H
Datasheet Download
107ULR035MGU.pdf
Availability of 107ULR035MGU
QUANTITY
107ULR035MGU Order Process
Ship out your order
Specifications of 107ULR035MGU
Internal Part NumberEIS-107ULR035MGU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesULR
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.66 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)107ULR035MGU
Related Links107ULR, 107ULR035MGU Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
107ULR035MGU Details Description
Related parts for 107ULR035MGU
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
ESD HANDLER 15-1/4X4-3/4X1 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 3.18 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN GREEN 565NM datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.062UF RADIAL datasheet.pdf