Aries Electronics, Inc. 108-PLS12024-12
108-PLS12024-12 picture photo
Mfg. Part Number
108-PLS12024-12
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD
Datasheet Download
108-PLS12024-12.pdf
Availability of 108-PLS12024-12
QUANTITY
108-PLS12024-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 108-PLS12024-12
Internal Part NumberEIS-108-PLS12024-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPLS
PackagingBulk
TypePGA, ZIF (ZIP)
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30µin (0.76µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)108-PLS12024-12
Related Links108-PLS, 108-PLS12024-12 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
108-PLS12024-12 Details Description
Related parts for 108-PLS12024-12
RES ARRAY 5 RES 120 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf