Illinois Capacitor 108LBA080M2BC
108LBA080M2BC picture photo
Mfg. Part Number
108LBA080M2BC
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
108LBA080M2BC.pdf
Availability of 108LBA080M2BC
QUANTITY
108LBA080M2BC Order Process
Ship out your order
Specifications of 108LBA080M2BC
Internal Part NumberEIS-108LBA080M2BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBA
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)414.47 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)108LBA080M2BC
Related Links108LBA, 108LBA080M2BC Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
108LBA080M2BC Details Description
Related parts for 108LBA080M2BC
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
TERMINAL BLK 12POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
KIT EVAL V850E MA3 UPD70F3134 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SOD123 datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/06/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 60NS 48TFBGA datasheet.pdf
PRE-PRINTED MARKER TAPE REFILLS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.25A 16MSOP datasheet.pdf