Illinois Capacitor 108LMU200M2EE
108LMU200M2EE picture photo
Mfg. Part Number
108LMU200M2EE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
108LMU200M2EE.pdf
Availability of 108LMU200M2EE
QUANTITY
108LMU200M2EE Order Process
Ship out your order
Specifications of 108LMU200M2EE
Internal Part NumberEIS-108LMU200M2EE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLMU Series EOL 5/Jun/2015
Standard Package45
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLMU
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)165.8 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.28A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)108LMU200M2EE
Related Links108LMU, 108LMU200M2EE Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
108LMU200M2EE Details Description
Related parts for 108LMU200M2EE
IC PROGRAM 2.800V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.5VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf