API Delevan 108R-183G
108R-183G picture photo
Mfg. Part Number
108R-183G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 75MA 4.4 OHM SMD
Datasheet Download
108R-183G.pdf
Availability of 108R-183G
QUANTITY
108R-183G Order Process
Ship out your order
Specifications of 108R-183G
Internal Part NumberEIS-108R-183G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series108R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance18µH
Tolerance±2%
Current Rating75mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.4 Ohm Max
Q @ Freq32 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant21MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)108R-183G
Related Links108R, 108R-183G Datasheet, API Delevan Distributor
108R-183G Details Description
Related parts for 108R-183G
FRAME FIXED MALE SZ8 FOR 7MOD datasheet.pdf
IC MIXER DETECTOR 900MHZ 16SSOPB datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 250V 0603 datasheet.pdf
FUSE SEMI CONDUCTOR 700VAC 300A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC INTERFACE SERIALIZER 28TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 640MA 526.8 MOHM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf