API Delevan 108R-183G
108R-183G picture photo
Mfg. Part Number
108R-183G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 75MA 4.4 OHM SMD
Datasheet Download
108R-183G.pdf
Availability of 108R-183G
QUANTITY
108R-183G Order Process
Ship out your order
Specifications of 108R-183G
Internal Part NumberEIS-108R-183G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series108R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance18µH
Tolerance±2%
Current Rating75mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.4 Ohm Max
Q @ Freq32 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant21MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)108R-183G
Related Links108R, 108R-183G Datasheet, API Delevan Distributor
108R-183G Details Description
Related parts for 108R-183G
CAP FILM 100UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 1.8MH 1.5A T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FERRITE TOROID CORE EMI 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 1000VDC datasheet.pdf