API Delevan 108R-183GS
108R-183GS picture photo
Mfg. Part Number
108R-183GS
Brief Description
FIXED IND 18UH 75MA 4.4 OHM SMD
Datasheet Download
108R-183GS.pdf
Availability of 108R-183GS
QUANTITY
108R-183GS Order Process
Ship out your order
Specifications of 108R-183GS
Internal Part NumberEIS-108R-183GS
Material - CoreIron
Inductance18µH
Tolerance±2%
Current Rating75mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.4 Ohm Max
Q @ Freq32 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant21MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)108R-183GS
Related Links108R-, 108R-183GS Datasheet, API Delevan Distributor
108R-183GS Details Description
Related parts for 108R-183GS
INDUCT ARRAY 2 COIL 4.26UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC VCXO 418.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGNT 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 71.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf